Ceny za ročník 2013 sú odovzdané

Túto sobotu sme sa stretli v bratislavskom hackerspacei Progressbar na slávnostnom odovzdávaní cien našej fotografickej súťaže Wiki miluje pamiatky (anglicky Wiki Loves Monuments, WLM) Slovensko 2013. Odovzdávanie prekonalo očakávania, celkom sa zúčastnilo 19 ľudí, z toho 6 výhercov. Pred a po odovzdaní cien sme odprezentovali aktuálne veci ohľadom súťaže a slovenského wiki-hnutia; slávnosť sme zakončili neformálnym stretnutím.

V občianskom združení Wikimedia Slovenská republika (Wikimedia SK) sme o slávnostnom odovzdaní snívali už v minulom, skúšobnom ročníku 2012. Vtedy sme sa však napokon rozhodli pre jednoduchšie odovzdanie poštou.

Wiki miluje pamiatky Slovensko 2013 - ceny

Ceny pre výhercov

Tento rok sa nám vďaka grantu z Nadácie Wikimedia podarilo odovzdať ceny osobne. Pocit to bol úplne iný – používateľské prezývky dostali skutočné meno a tvár, s výhercami aj s ďalšími účastníkmi sme si mohli podať ruky a porozprávať sa. Nanešťastie sa odovzdávania nemohol zúčastniť zástupca Pamiatkového úradu, ktorý tento rok prebral nad súťažou záštitu.

Wiki miluje pamiatky Slovensko 2013 - účastníci

Časť účastníkov

Odovzdávanie sa uskutočnilo v bratislavskom hackerspacei (klube počítačových mágov) Progressbar, kde sme sa už viac krát stretli. Po úvodnom slove hostiteľa predstavil Matej Grochal, vedúci slovenskej časti Wiki miluje pamiatky, súťaž v historickom svetle. Nasledovalo odovzdávanie cien, ktoré tentoraz zabezpečila sama Wikimedia SK. Michal Páleník z Progressbaru prekvapil svojou súkromnou kategóriou a vybraným výhercom podaroval tričko Progressbaru 😉 Nasledovalo mojich 15 minút slávy, počas ktorých som predstavil víziu slovenskej WLM a projekty Wikimedie SK pre blízku budúcnosť. Program zaklincoval Matej predstavením konferencie Wikimánia 2014 (Londýn, august) – hlavný výherca medzinárodného kola WLM totiž vyhral bezplatnú účasť na tejto konferencii. Všetky prednáškové súbory budú zverejnené na Commons.

Wiki miluje pamiatky Slovensko 2013 - Wikimánia

Matejova prednáška o Wikimánii

Pri následnom občerstvení sa rozprúdili debaty a výmena názorov. Dostali sme dobrú inšpiráciu na prípravu mimointernetových zoznamov pamiatok upravených pre múdre mobily alebo tablety a návrh na spoluprácu s obcami. Návrhy to boli dobré a ešte sa na ne pozrieme! Tiež zaujal náš pripravovaný projekt preplácania cestovných nákladov pri fotení slovenských obcí.

Postupne sa účastníci vytratili a stretnutie sme zakončili rozhovorom tvrdého jadra Wikimédie o Wikipédii, živote a vôbec. Za organizačný tím gratulujem výhercom, ďakujem všetkým účastníkom a ľuďom, ktorí pomohli k uskutočneniu tejto súťaže!

Fotky zo stretnutia sú dostupné v špeciálnej kategórii na Commons, kde radi uvidíme aj fotky ďalších účastníkov.

One thought on “Ceny za ročník 2013 sú odovzdané

  1. Dobrý deň! Mrzí ma, že som sa nemohla zúčastniť odovzdávania cien. Nevedela som, že sa niečo takéto bude konať, ale som aj tak veľmi rada, že som sa zúčastnila takejto súťaže a moja fotka sa dostala do TOP 10.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *