Víťazi slovenského ročníka 2014

Porota nám odovzdala výsledky slovenského kola už koncom októbra, doteraz sme ich však udržiavali pod pokrievkou. Medzinárodná porota už končí svoje hodnotenie a tak zverejňujeme našich víťazov aj my.

Gratulujeme všetkým víťazom! Do súťaže bolo odoslaných vyše 1700 fotografií, ktoré sa už stali a aj stanú súčasťou Wikipédie. Čiže aj ak sa vaša fotografia nedostala do najužšieho výberu, nezúfajte, rozšíri najväčšiu encyklopédiu sveta a pomôže so vzdelanosťou tam kde je to treba!

Víťazné snímky:

Devínsky hrad
Fotograf: Pedro J Pacheco
CC-BY-SA-3.0

Bojnický zámok
Fotograf: Pudelek
CC-BY-SA-3.0

Pohrebná kaplnka v Hnúšti
Fotograf: Luppus
CC-BY-SA-4.0

Kaštieľ v Hornej Lehote
Fotograf: Thaler Tamas
CC-BY-SA-3.0

Premonštrátske opátstvo s kostolom sv. Jána Krstiteľa v Jasove
Fotograf: Marek Šeregi
CC-BY-SA-3.0

Starý most v Bratislave
Fotograf: Izzino25
CC-BY-SA-3.0

Starý most v Bratislave
Fotograf: Izzino25
CC-BY-SA-3.0

Víťazné fotografie celosvetového projektu Wiki miluje pamiatky sú zverejnené na Wiki Loves Monuments 2014 winners.

Pri pohľade na víťazov si môžte všimnúť, že niektorí vyhrali nie len na Slovensku.

Používateľ Pudelek je autorom fotky, ktorá sa umiestnila na prvom mieste v Albánsku a v danej krajine má vo víťaznej desiatke ďalšie 2 snímky. V Srbom kole zase obsadil druhé miesto. Jeho fotografia Bojnického zámku bola ešte pred ukončením súťaže hodnotená ako Kvalitný obrázok (oficiálne hodnotenie na Wikimedia Commons, úložisku fotografií pre Wikipédiu) a dokonca sa dostala na jeden deň na titulnú stránku! Sú to krásne úspechy a kvalitná propagácia Slovenska v zahraničí, ku ktorým gratulujeme!

Používateľ Pedro J Pacheco sa okrem Slovenska umiestnil v hornej desiatke aj v Španielsku, Rakúsku a spojenej súťaži Belgicka s Luxemburskom.

Medzi Slovenskými finalistami sa dve mená dokonca opakujú!

Niektorí finalisti sa zapojili aj do zlepšovania zoznamu kultúrnych pamiatok na Slovensku, napríklad používateľ Luppus, za čo tiež patrí veľká vďaka.

Pri úplne poslednom hodnotení fotografií nás zarazilo množstvo fotiek kostolíka sv. Archanjela Michaela v Dražovciach. Výsledok bol tesný a viaceré snímky si zasluhujú aspoň čestné uznanie! Tiež sa objavili dve fotografie toho istého objektu – Starého mostu v Bratislave – obe od toho istého autora. Keďže sa však od seba dosť odlišujú a obe sú výborné, obe si plne zasluhujú svoju slávu medzi finalistami.

Za zmienku tiež stojí, že viacerí víťazi boli v čase súťaže novými používateľmi. Netreba sa teda báť s prispievaním a smelo sa do toho pustiť.

Ďalší rok si pravdepodobne dáme prestávku a Wiki miluje pamiatky organizovať nebudeme. Rozmýšľame nad inou fotografickou súťažou, pravdepodobne ohľadom prírodných pamiatok. Ak sa však ozve zanietený dobrovoľník, ktorý by chcel pomôcť s organizovaním Wiki miluje pamiatky, nech sa nám ozve a môžme sa dohodnúť.

Za organizačný tým ďakujem všetkým účastníkom a gratulujem víťazom!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *