Wiki miluje pamiatky 2015 začína!

Po dlhom čase tu opäť máme nový ročník fotografickej súťaže Wiki miluje pamiatky! Do tejto celosvetovej súťaže sa Slovensko zapojilo už 4. krát. Teraz máte celý september aby ste pozbierali svoje zatiaľ nezverejnené fotky slovenských kultúrnych pamiatok alebo sa vydali na fotografický lov a svoje obrázky nahrali na Commons, úložisko fotografií pre Wikipédiu. Na 10 víťazov čaká postup do medzinárodného kola a zaujímavé ceny.Kultúra má svoje nezastupiteľné miesto v pamäti každého národa, aj keď niekedy novodobá kultúra vytláča tú staršiu. A tak možno ani neviete, že za rohom vášho domu to dýcha históriou.

Vďaka fotografickej súťaži Wiki miluje pamiatky sa môžte stať novodobým „hľadačom pokladov“ a zachovať kus histórie pre ďalšie generácie. Dôležitosť tejto snahy ukázal napríklad Nepál, ktorý zasiahlo silné zemetrasenie. To zničilo tisíce pamiatok, ale vďaka Nepálskej súťaži Wiki miluje pamiatky boli mnohé z nich zaznamenané pre Wikipédiu a teda pre celosvetovú verejnosť.

Pravidlá súťaže, v zjednodušenej verzii, sú:

  1. Odfoťte oficiálnu slovenskú kultúrnu pamiatku
  2. a počas septembra 2015 ju nahrajte na Wikimedia Commons, úložisko fotiek pre Wikipédiu a jej sesterské projekty.

Aby vám práca išla ľahšie, pripravili sme pre vás zoznamy pamiatok priamo na Wikipédii. Pomocou neho sa preklikáte cez Slovensko, kraj, okres až po obec. Kliknutím na obrázok fotoaparátu budete presmerovaní na nahrávací formulár s predvyplnenými údajmi.

Súťaž sa koná vo viacerých krajinách, vaše dovolenkové fotky sa teda môžu tiež hodiť 😉

Tešíme sa na vaše príspevky a obohatenie najväčšej slovenskej encyklopédie!

One thought on “Wiki miluje pamiatky 2015 začína!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *