Wiki miluje pamiatky 2016 – výsledky finále piateho ročníka

Do súťaže Wiki miluje pamiatky, resp. Wiki Loves Monuments sa tento rok zapojilo okolo 45 krajín a počas súťaže bolo na stránky Wikimedia Commons pridaných okolo 275 000 fotografií od viac ako 10 700 používateľov. Všetky pridané fotografie zachytávajú historické a kultúrne pamiatky a budú použité vo Wikipédií a ďalších Wikiprojektoch, ktoré fungujú pod slobodnou licenciou. Vďaka súťažiacim, ktorí prispeli svojimi zábermi na Commons, môže Wikipédia lepšie ukázať krásu pamiatok v rôznych kútoch sveta.

Súťaž Wiki miluje pamiatky na Slovensku každoročne organizuje občianske združenie Wikimédia Slovenská republika a v tomto roku išlo o jej jubilejný, piaty ročník. Príprava na súťaž začala už v lete, kedy sme požiadali Pamiatkový úrad Slovenskej republiky o záštitu a členstvo v porote. Okrem zástupcu z Pamiatkového úradu pána Martina Šveca, sme o pomoc s hodnotením požiadali i ďalších ľudí: víťaza z minulých ročníkov pána Mareka Šeregiho, redaktora Wikipédie LacaR a poloprofesionálneho fotografa Milana Fujdu.

No okrem výberu poroty bolo potrebné urobiť ešte mnoho ďalšej práce a vďaka pomoci ochotných redaktorov z komunity slovenskej Wikipédie a členov Wikimédie SK sme mohli súťaž odštartovať 1. septembra. Následne sme celý september napäto sledovali, koľko fotografií slovenských pamiatok pribudne na Commons do nášho regionálneho kola.

Porota nakoniec z 979 príspevkov v dvoch kolách vybrala najlepšie zábery. V prvom kole si každý porotca vyberal samostatne 10 fotografií. V druhom kole sa naši porotcovia zišli v Bratislave, kde spolu diskutovali o výbere najlepších 10 fotografií. Slovenskými víťazmi súťaže Wiki miluje pamiatky sa stali redaktori: Volodka22, Jiří Komárek, SvartKat, Henrich Šalamon, Sebastian Mierzwa a Worldk12rs. Ich fotografie sú zverejnené na stránke: https://commons.wikimedia.org/wiki/Category:Winners_of_Wiki_Loves_Monuments_2016_in_Slovakia?uselang=sk a na stránke súťaže: https://sk.wikipedia.org/wiki/Wikipédia:Wiki_miluje_pamiatky.

Víťazné fotografie následne postúpili do medzinárodného kola. Medzinárodná porota vybrala 15 najlepších záberov zo všetkých víťazných fotografií, ktorými prispeli na Commons krajiny, ktoré sa zapojili do súťaže Wiki Loves Monuments 2016. Medzi nimi sa ocitli aj dve fotografie zo slovenského výberu. Ide o fotografiu Kostol sv. Vavrinca v Zliechove a snímku Čachtický hrad a Višňové. Ich autorom je redaktor Vodolka 22.

Všetkých 15 medzinárodne najkrajších fotografií súťaže Wiki miluje pamiatky 2016 si môžete pozrieť na stránke: http://www.wikilovesmonuments.org/winners-2016/ spolu s ich opisom.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *