Wiki miluje pamiatky

see English version – vidu Esperantan version

Pozrite aj informácie o podkategórii Nitra 2015!

Vitajte na stránkach sútaže Wiki miluje pamiatky Slovensko! Wiki miluje pamiatky je fotografická súťaž, ktorá sa sústredí na kultúrne a historické pamiatky. V roku 2015 sa koná jej štvrtý ročník. Súťaž je výsledkom spolupráce dobrovoľníkov wikimedického hnutia – občianskych združení Wikimedia, ktoré pôsobia po svete a propagujú myšlienky Wikipédie, najväčšej svetovej encyklopédie. Táto stránka slúži ako pomocník a vysvetľuje ako sa môžete sútaže zúčastniť. Za databázu objektov na fotenie a dokumentovanie sme zvolili evidenčné zoznamy Pamiatkového úradu Slovenskej republiky. Obrázky pre túto súťaž môžete nahrávať počas celého septembra.

Zjednodušené pravidlá (podrobne)

1)  Musíte byť autorom všetkých vašich obrázkov, ktoré nahráte. 
2)  Súbory môžu byť do sútaže zaradené len v prípade, ak sú uvoľnené pod licenciou Creative Commons. 

Podrobnosti o tejto licencii:

http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/

Snímky zverejnené pod touto licenciou budú voľne k dispozícii projektom nadácie Wikimedia a všetkým ostatným, ktorí budú ochotní splni�� podmienky tejto licencie. Vaše snímky sa tak môžu objaviť na mnohých stránkach aj bez vášho výslovného súhlasu, avšak v súlade s podmienkami licencie Creative Commons.

3) Do sútaže môžu byť prihlásené len snímky, ktoré sú nahrané (zverejnené) v septembri 2015. Ohľadom ich doby vzniku neplatia žiadne významnejšie kritéria. Snímky, vyfotené v auguste 2015 sú rovnako prínosné, ako tie, ktoré boli vytvorené v roku 1960.

4) Všetky nahrané fotografie musia byť vybavené jedinečným identifikátorom (číslom pamiatky). Toto číslo sa musí nachádzať v popise snímky.

5) Pre účely súťaže musíte ako účastník informovať organizátora o svojej epoštovej adrese. Tú je možné nastaviť vo vlastnom profile na Wikimedia Commons na karte Nastavenia.

Ako sa zúčastniť?

1) Nájdite si vhodný objekt na fotografovánie

Niektoré z objektov sa môžu nachádzať priamo vo vašom susedstve, iné sú pomerne ďaleko, alebo sú ťažko prístupné. Avšak nemožno zabudnúť, že v databáze PUSR, ktorú pre účely našej sútaže používame, je objektov niekoľko tisíc. Mnohé z nich sa nachádzajú vo veľkých mestách, iné v otvorenej krajine.

Zoznamy pamiatok sú k dispozícii na Wikipédii

2) Fotografujte

Tipy a triky pre dobré snímky:

* Nebojte sa nastaviť najvyššie rozlíšenie na svojom fotoaparáte. Foťte jednotlivé objekty aj viackrát a vyberajte najkvalitnejšie snímky. Alebo ich pokojne nahrajte všetky, keď si neviete rady, ktorý z nich je najlepší.

* Nezabudnite na identifikačné čísla. Odporúčame vám pripraviť si predbežný zoznam, pretože je to oveľa jednoduchšie, než dohľadávať tieto identifikátory neskôr.

* V prípade detailných fotografií, napr veží, dverí alebo okien, nezabudnite zaobstarať aj snímku celého objektu, aby bolo možné obe fotografie spojiť a nezanikol tak kontext. Pre ostatných je potom záber jedného detailu objektu navyše lepšie dohľadateľný a identifikovateľný.

* Pokiaľ máte záujem fotografovať interiéry pamiatok, spýtajte sa vopred, či je to možné, či za to musíte niečo zaplatiť. Mnoho múzeí, či hradov fotografovanie v interiéroch zakazuje, iné to umožňujú, avšak iba pre vlastné, či nekomerčné účely. Na niektorých miestach je fotografovanie v interiéri bez problémov.

3) Nahrajte snímky.

Pre účasť v súťaži Wiki miluje pamiatky je nevyhnutný účet na zdieľanom úložisku médií Wikipédie – Wikimedia Commons. Ak ešte neviete, ako sa to robí, prinášame vám pomocník, ako si konto založiť v niekoľkých jednoduchých krokoch. Nezabudnite si vyplniť tiež aktívnu a používanú epoštovú adresu (vaši), aby sme vás v prípade výhry mohli kontaktovať.

Krok 1: Vytvorte si vlastný účet na Wikimedia Commons (video návod napr. tu) alebo sa prihláste ak už ste registrovaný.

Krok 2: Nájdite pamiatky. Na Wikipédii sú zoznamy pamiatok podľa obcí. Preklikajte sa cez kraj, okres až po hľadanú obec. Mnohé, ale nie všetky, pamiatky majú zadanú polohu, tie môžete nájsť aj na mape.

Krok 3: Nahrajte súbor. V zozname na Wikipédii nájdite vašu pamiatku a kliknite na ikonu fotoaparátu –  zavedie vás na Wikimedia Commons a predvyplní viaceré dôležité údaje, ktoré potrebujete pri zverejnení fotky.

Alternatívne môžte nahrať súbory priamo cez nahrávací formulár súťaže. V tomto prípade je ale potrebné do popisu pridať identifikátor pamiatky (môžte ho nájsť napr. na Wikipédii). Ak ste už odoslali fotku čísla pamiatky tak k nej pridajte {{Cultural Heritage Slovakia |1= číslo pamiatky}}

Môžete tiež použiť aplikáciu pre Android, vyvinutú špeciálne pre túto súťaž.

Kritéria snímok

Súťažná komisia bude u fotografií posudzovať nasledujúce kritéria

  • Technickú kvalitu a dokonalosť snímky
  • Originálnu kompozíciu
  • Encyklopedickú hodnotu pre Wikipédiu

Porotcovia budú musieť urobiť celý rad kompromisov medzi týmito požiadavkami – napr ťažko môže byť víťaznou snímkou fotografia, ktorá vyniká v celej rade estetických vlastností, však nie je príliš užitočná z encyklopedického hľadiska.

5 thoughts on “Wiki miluje pamiatky

  1. Keď použijem nahrávací formulár súťaže, z nejakého dôvodu nastavené licencie Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Netherlands. To je normalne?

  2. Uz 1. septembra som nahraval fotky do sutaze a teraz, ked som sa pozrel na Commons na prehlad fotiek zaradenych do sutaze, tak som tam tie moje nevidel. Postupoval som presne podla navodu. Ako zistim, ci su moje fotky zaradene do sutaze? Dakujem.

    • Fotky zaradené do súťaže sú v kategórii Images from Wiki Loves Monuments 2013 in Slovakia na Wikimedia Commons. Ak ste fotku nahrali správne tak má v sebe 2 šablóny: „Toto médium zobrazuje chránenú pamiatku s číslom NKP (číslo pamiatky) v Slovenskej republike.“ ( {{pusr|číslo pamiatky}} ) a „Tento obrázok bol nahratý v rámci projektu Wiki miluje pamiatky 2013.“ ( {{Wiki Loves Monuments 2013|sk}} ). Ak tam tieto šablóny nie sú tak ich tam rýchlo pridajte a do súťaže zaradený budete.

  3. Prosím Vás ako zistím súradnice pri danej pamiatke keď nemám Android ? Ďakujem.